1D CCD Bluetooth Barcode Scanner Wireless For Store Supermarket YHD-1100CB
Shenzhen Yuhengda Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : YHDAA
Model Number : YHD-1100CB
Certification : CE,FCC,ROHS,IP54,FDA,SGS
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Type : 1D CCD Bluetooth Barcode Scanner
Transmission mode : Bluetooth/2.4G/Wired
Distance : 50m/100m/1.5m
Trigger Mode : Button,Continuous
Imaging Sensor : CCD
Scanning width : 30cm
Contact Now
YHDAA Wireless Barcode Scanner,CCD Bluetooth Bar code Scanner For Store Supermarket YHD-1100CB
Features
Plug and play, not need install any procedure.
Supports Handheld/Continuous mode.
2.4G Wireless communication distance outdoor 100m,indoor 80m.
Can scan the phone, computer and other electronic screen.
Super scanning and decoding ability, can read incomplete and fuzzy codes.
Application fields:Supermarket, Retail, Warehouse,Logistic,Library, Medical etc.
Can be customized according to customer demand.
Technical parameters
Imaging Sensor :CCD
Distance : 50m/100m/1.5m
CPU:ARM 32-bit Cortex
Storage : 10000 barcodes
Battery: 1800mAh
Optical Source:620nm Visible red light diode
Printing Contract : ≥25%
Indication : Buzzer & LED
Resolution :4mil
Scanning width : 30cm
Decoding speed:200scans/sec
Button life : 5000,000 times
Shell Material: ABS + PC
BER: 1/5million
Depth Of Field : 4mil 2mm-280mm,10mil 2mm-380mm,15.6mil 5mm-650mm,35mil 10mm-1000mm
Decoding Capability:
Scanning angle : ± 60 ° ± 65 ° ± 42 ° (left and right, front and rear, turn)
Power : 250 mW (work): 500 mW (maximum instantaneous)
Current : 50 mA (work): 100 mA (maximum instantaneous)
Working time : 3 to 10 days
Charging power : DC 5V ± 0.25 V
Certificate : CE,FCC,ROHS,IP54,FDA,SGS
Drop test : 2.0m
Packaging Details
Standard List: Scanner*1, Charging Cable *1, USB Receiver *1, Manual *1, Box *1
Single Package Size: 167*80*100mm
Single Gross Weight: 0.28KG
50pcs/CTN Carton Size: 535*420*350mm